Jak probíhá vývoj softwaru?

Tvorba nového softwaru není jen o programování. Podívejte se, jaké body (planety), je nutné v rámci spolupráce na novém projektu navštívit.

Nezávazná nabídka

Nezávazná nabídka

Nezávazná nabídka

Nezávazná nabídka

První krok vývoje je seznámení s poptávkou a vytvoření nezávazné nabídky. Jedná se o hrubý odhad ceny projektu na základě prvotních informací, které klient dodává v poptávce.

K tvorbě základního odhadu časové a finanční náročnosti potřebujeme alespoň hrubý popis projektu a očekávaný cíl.

Analýza

Analýza

Analýza

Analýza

Před samotným vývojem je nejprve nutné seznámit se s projektem. Ve většině případů klient nezná průběh vývoje webové aplikace či systému a my neznáme jádro jeho podnikání a problému, který chce aplikací řešit. Proto, abychom vyplnili tuto projektovou mezeru musíme uskutečnit analýzu, která se skládá z několika schůzek. Řádově to bývá několik osobních schůzek a další 5 až 7 přes videocall. Vždy záleží na povaze a velikosti projektu.

Cílem této analýzy je:

  • pochopit klientovo podnikání
  • pochopit klientův problém
  • identifikovat rizika
  • určit velikost projektu
  • vymyslet ideální zadání na míru, které vychází právě z této analýzy
  • přesnější nacenění projektu

Jak analýza probíhá:

  • Při osobní schůzce je focus na analýzu mnohem větší než při online schůzkách, proto pro protní schůzky preferujeme spíše osobní setkání.
  • Jakmile máme první hypotézy, začneme s ověřováním, ať už u cílové skupiny (lidi, kteří budou aplikaci používat) nebo u product ownera (majitel aplikace, majitel firmy)
  • Následně začínáme tvořit zadání v jehož průběhu jsme s klientem ve spojení a ladíme ho. Někde narazíme na slepou uličku, jinde zase na funkci, která nebyla dostatečně popsána atd. Tato část bývá časově nejnáročnější.
  • Jakmile máme zadání hotové, můžeme se pustit do tvorby designu a “klikacího” modelu. Opět jsem v kontaktu s klientem, aby mohl dát zpětnou vazbu k samotné práci.
  • Jakmile je design hotový, probíhají usability testy s cílovou skupinou. Jedná se o klikání v prototypu (zpravidla v aplikaci Figma) v kombinaci s připravenými otázkami (zadejte, klikněte, najděte, popište atd.). Většinou stačí 3 testy na odhalení zásadních nedostatků v designu či funkcionalitě. Tato část není nutností a klient nemusí toto testování požadovat. U větších aplikací bychom jí ale doporučili.
  • Po ukončení usability testů se na základě zpětné vazby doladí poslední detaily v designu a analýza je tímto ukončena.

Důležité informace:

  • Analýza někdy může zabrat relativně hodně času, ale myslete na to, že každý čas strávený nad analýzou a zadání ušetří spousty, mnohem dražšího času při vývoji.
  • Je dobré na začátku myslet na MVP verzi aplikace. Později se můžou funkce dodělávat na základě zpětné vazby. Vždy je lepší udělat MVP a do ní přidávat funkce než vytvořit masivní systém, ve kterém je X funkcí zbytečných. Zaplatit se za ně ale muselo.
Design

Design

Design

Design

Posledním krokem před samotným vývojem je design aplikace. Zde si může klient vybrat z dvou variant. První variantou je vytvoření grafického designu od našeho grafika. Tato varianta je sice dražší, ale nabízí klientovi široké spektrum možností, jak bude jeho aplikace vypadat a jak bude vystavěné UX a UI. Tato varianta je oblíbená u aplikací, kde je cílová skupina B2C sektor.

Druhou možností je grafika z předpřipravené grafické šablony. Ta splňuje vše, co od moderní webové aplikace očekáváte. Zároveň urychlí vývoj a tím sníží náklady na tvorbu. Tato se hodí především pro B2B sektor, kde neklade tak velký důraz na vizuální stránku projektu.

Vývoj

Vývoj

Vývoj

Vývoj

Jsme zastánci agilního vývoje, proto během této fáze pravidelně komunikujeme s klientem, ať už přes aplikaci Trello nebo na pravidelných status callech přes Google Meet. Díky tomu se stává vývoj mnohem rychlejší a především odolnějším vůči případným rizikům, které by celý projekt zpomalily.
Vyvíjíme vždy proti tetovacímu serveru, takže klient může sledovat změny, které na aplikaci proběhly a dávat k nim zpětnou vazbu.
V pravidelných intervalech pak posíláme podrobné reporty z aplikace Clockify. Klient tak přesně vidí, kolik času se na jakém úkolu strávilo.

Dokončení projektu

Dokončení projektu

Dokončení projektu

Dokončení projektu

Předáním projektu naše spolupráce končit nemusí. Rádi na projektech spolupracujeme dlouhodobě a věnujeme se jejich rozvoji. Současně se vám v rámci údržby o webovou aplikaci postaráme, aby nezastarávala a nedocházelo k bezpečnostním problémům.

FAQ

Odpovědi na otázky, které by vás před navázáním spolupráce mohly trápit.

Ano. Po vývoji se o váš projekt staráme, aby nezastarával a dostávala se mu péče, kterou potřebuje. Formy údržby, které poskytujeme naleznete zde.

Jedna možnost, jak získat odpověď, je kontaktovat nás se svým požadavkem. My od vás dostaneme informace, které potřebujeme k nacenění projektu a vy požadovanou odpověď. Druhou možností je, zaslat nám poptávku, na základě které my vypracujeme nabídku.

Dokumentace je vždy lepší, ale stačí nám jen myšlenka a váš záměr. Společně pak můžeme dokumentaci vytvořit. Je ale důležité, že to zabere poměrně hodně času, protože my musíme mít jasno v tom, co chceme společně vytvořit, abychom se vyvarovali problémům při vývoji. Berte to tak, že každá 1 hodina, která se věnuje prvotní analýze a zadání se rovná 1 MD vývoje, který se protáhne z důvodu nedorozumění, slepých uliček v zadání atd. Proto je dobré nepodcenit podchycení projektu hned na začátku. Šetříte tím především svoje peníze.

Ano, dokážeme přebrat či pokračovat ve vývoji po jiné firmě. Důležitá je ale prvotní analýza, abychom zjistili v jakých technologiích je projekt napsaný a v jakém je celkovém stavu. Na základě těchto informací jsme schopni definovat proces přebrátní celého projektu.

Ano, nový systém tvoříme nezávisle na starém řešení a všechny změny nasazujeme na testovací server s vlastní URL. Po nasazení nového systému, ale doporučuje už ve starém systému nepracovat, jinak budete mít dvě odlišné databáze (starý a nový systém). Navíc, jestli chcete využít doménu, na které běžel starý systém, museli byste starý systém převést na jinou doménu, což se nevyplatí už jen z důvodu zbytečné platby za druhý hosting.

Ano, migrací dat dokážeme dostat vše z vašeho starého systému do nového. Ve chvíli, kdy se provede migrace dat, tak je ale potřeba začít používat novou aplikaci.

Podobně jako cena je i toto velice individuální věc závislá na rozsahu projektu. Minimálně 3 až 4 týdny ale probíhá analýza řešení, z které vyjde kompletní zadání. Během tohoto procesu je důležité si uvědomit, že každá hodina strávená nad analýzou a zadáním ušetří 1MD vývojovému týmy. Je velký rozdíl, když najdeme slepou uličku během analýzy nebo až během vývoje.

Spolupráce

V případě zájmu o spolupráci nás kontaktujte zde