Flutter 2.0
Framework pro (nejen) mobilní aplikace, vyvíjený firmou Google, se po 2 letech dočkal další verze a přináší spoustu nového. Verze 2.0 byla vypuštěna 3. března 2021. Větší změny se netýkají jen Flutteru jako takového, ale i jeho programovacího jazyka Dart, který je nyní ve verzi 2.12.
Nyní je možné vytvářet aplikace pro 5 operačních systémů: Windows, iOS, macOS, Linux, Android
Webové aplikace
Vývoj webových aplikací ve Flutter je nyní production ready. Pokud tedy vyvíjíte mobilní aplikaci ve stabilní verzi Flutteru, tak webový prohlížeč je další platforma, kde lze vaši aplikaci spustit aniž byste museli měnit zdrojový kod aplikace.
Desktopové aplikace
Vývoj aplikací ve Flutteru pro desktop se také o kousek posunul. Stabilní verze pro vývoj desktopových aplikací bude oznámena během druhé půlky letošního roku. Ale již nyní lze desktopové aplikace vyvíjet a spousta velkých firem s tím už začala.
Společnosti a Flutter
Kde Google používá Flutter?
Google například používá Flutter v následujích nástrojích:

Ubuntu a Flutter
Ubuntu oznámilo, že bude používat flutter jako defaultní jazyk pro tvorbu jejich desktopových aplikací.

Microsoft a Flutter
Microsoft vyrábí skládací zařízení s operačním systémem Android. Nyní s pomocí Flutter týmu rozšiřuje podporu jazyka Flutter v jejich skládacích zařízeních.

Toyota a Flutter
Toyota je jedním z největších výrobců aut na světe. V jejich autech next-gen bude použit Flutter pro interní aplikace v počítačích.
Důvody jejich rozhodnutí pro Flutter:
- High performance and AOT consistency
- Smartphone – tier touch mechanics
- Friendly and fast dev tools
- Fast iterations

iRobot a Flutter
Další kdo využívá Flutter je firma iRobot, která vyrábí chytré vysavače do domácnosti.
Mají také vzdělávací program Root educational robots, aplikace ve které se hravou formou naučíte programovat roboty. Webová aplikace je napsaná právě ve flutteru.

Více na https://edu.irobot.com/what-we-offer/irobot-coding
Flutter v číslech
- na Play storu je nyní více než 150 000 Flutter aplikací
- je k dispozici přes 15 000 balíčků pro Flutter a Dart. Nechybějí firmy jako Amazon, Microsoft, Adobe, eBay a další.
- od verze Flutter 1 uběhlo něco málo přes dva roky, během toho se povedlo uzavřít 5807 issues a bylo mergnuto 4091 pull requestů od 298 contributorů.
Přehled aplikací ve Flutteru: https://flutter.dev/showcase
Například aplikace Rive, je vytvořena pomocí Flutteru (https://rive.app/)
Dart 2.12
Null Safety
Programovací jazyk Dart se také dočkal několik úprav. Jednou z nich je přidání podpory Sound null safety. Tuto podporu lze nastavit pro projekt libovolně. Lze i provést migraci starší aplikace do nové verze se zapnutou podporou null safety.
Pokud má tedy projekt zaplou podporu, znamená to že defaultně jsou všechny proměnné non-nullable. Pokud chceme, aby proměnná byla schopná mít hodnotu null, je třeba ji to explicitně nastavit.